Повечето хора днес отговарят на въпроса "Символ на какво са полумесецът и звездата?" със "Исляма", но това не е вярно.
Обяснимо е защо обикновеният западняк си мисли това. Все пак в знамената на много ислямски държави има полумесец със звезда. В Близкия изток си направиха "Red Crescent" защото Червеният кръст се счита за твърде християнски (1). В Battlefield2 знамето на МЕС (познайте коя авраамова религия изповядват) е с полумесец.
Въпреки това, полумесецът (със звезда) всъщност не е символ на исляма. За начало, много от самите мюсюлмани отказват да го приемат за символ (2), (3). Причината за това е, че исляма по принцип няма символи, тъй като влизат в дефиницията "идолопоклонничество" заедно с изобразяването на хора или животни или растения. Има спекулации, че петте лъча на звездата, която е стандартната звезда по флаговете символизират петте молитви дневно, които мюсюлманите са длъжни да правят, но такава звезда не е стандарт за знамената, нито пък е била стандарт за османските знамена, нито пък наистина символизира норматива от пет молитви (ibid.). Така че - ислямът не е свързан директно със този символ.
В интерес на истината, за разпространението на този символ са отговорни османците. Причината той да се разпространи из арабския свят са именно османските завоевания и културния обмен (3). Съвпадение е, че полумесец със звезда се е паднал да бъде на знамето на Империята. Именно в нея той се появява по знамената на армията, на флота, а и по минаретата (4). Причината, пък, западняците да го мислят за знак на исляма, са вековете война между Османската империя и западни сили (2). Колкото до навлизането му в Османската империя, има легенда, според която Утман (създателя на османската династия) сънувал полумесец, който се разпростирал от единия край на света до другия (ibid.). За всеки случай, полумесеца е присъствал на знамената на пехотата на султан Орхан (1324-1360) (4), както и на мамелюците по времето на монголската инвазия (5). Самото афилииране на полумесеца със ислям в очите на Запада става едва след 1453 (2), макар че аз лично смятам, че българи и сърби, били се срещу Османските турци сигурно са виждали полумесец над вражеските полкове. Това мое заключение се базира на факта, че Орхан е живял когато още е имало ВБЦ, Сърбия, и дори Византия, с които той е воювал, разширявайки владенията си. Както и да е, в по-повърхносните източници пише, че Османските турци приемат полумесеца едва след като превземат Константинопол...
...което е наистина интересно, тъй като тогава освен на плячка се натъкват и на много червени знамена с полумесеци и започват да смятат символа за добра поличба (60)*. Полумесец е бил използван за символ на Бюзантион хилядолетие преди Мохамед да стане пророк.
Връзките между градът на Константин и този символ датират от древността. Бюзантион, както се произнася правилно на древногръцки, се спасява от войска на Филип Македонски през 339 пр. н. е., когато тя е била забелязана благодарение на светлия полумесец в нощта (6). Бил е знак на близкоизточната богиня Астарте, както и на картагенската богиня Танит и древногръцката богиня Артемида (4), (2) и оттам и полумесеца се е разпространил като символ из хеленистичния свят, включително и в Бизантиум. Предполага се, че градът приема полумесеца в чест на Артемида/Диана (ibid.). Когато римляните превземат града, символът си остава. Други източници твърдят, че полумесецът става символ след като римляните спечелват голяма победа срещу готите, която се падала в началото на лунния месец (7). Сигурно е, обаче, че по времето на Константин 1ви, полумесецът си е бил официален символ и именно Константин му добавя звездата. Когато Бизантиум се преименува на Константинопол и става Втори, християнски, Рим, Константин добавя звезда в полумесеца в чест на Дева Мария (8). От 330, до 1453, градът си има бял полумесец със бяла звезда на червен фон на знамето, (ibid.), подобно на съвременното знаме на Република Турция.
Най-ранните употреби на полумесец и звезда изобщо датират отпреди хилядолетия, когато хора в Централна Азия и Сибир го използват във почитането на небесните тела (7). Използвали са го китайската династия Жу, и древни гърци, и персийци, и монголи (8). Полумесецът е бил символ на Сасанидската империя и се е виждал по короните на владетелите и по сечените монети на империята (ibid.). Общо взето, неправилно е полумесец със звезда да се считат за символ на мохамеданството. Най-малкото, че ранният Ислям не е имал каквито и да било символи дори по знамената. Знамето на Умайядския халифат е било бяло, на Аббасидския е било черно, на Фатимидския е било зелено. Байряците на войските им са били монохромни (3). Нещо повече, отпреди падането на Константинопол, звезда с полумесец са се използвали и в Западна Европа - такава е била емблемата на Ричард I Lionheart (6)**
В днешно време се използва в полицията на Ню Орлиънз (http://en.wikipedia.org/wiki/File:NOPD_badge.png) чак от 1855; прякора на града е "crescent city", според статията.
Това не го намерих сред темите, а нещата ми се струват интересни и актуални, та реших да напиша нещо .
* но точно този източник не ми се струва особено достоверен - бел. сиз.
** тук Рафаел Нарбаез, автора на (6), трябва да е познал, защото тук (http://www.heraldsnet.org/saitou/parker/Jpglosse.htm) го намирам за герб на Ричард, а и на Хенри 3ти.
Източници, по ред на цитиране в текста:
(1) http://wiki.answers.com/Q/What_does_...mbol_stand_for
(2) http://www.islamonline.net/servlet/S...=1119503544398
(3) http://www.religionfacts.com/islam/symbols.htm
(4) http://www.britannica.com/EBchecked/...42628/crescent
(5) http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_...i_al-Khazandar
(6) http://www.cyberistan.org/islamic/crescent1.htm
(7) http://islam.about.com/od/history/a/crescent_moon.htm
(8) http://en.wikipedia.org/wiki/Star_and_crescent
(a post of mine in the BoinaSlava forums)
Saturday, July 25, 2009
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment